HISTORIA BIBLIOTEKI UNIWERSYTETU BIELSKO-BIALSKIEGO

1 czerwca 1969 roku została powołana do życia Filia Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej z dwoma oddziałami Mechanicznym i Włókienniczym.

Biblioteka Filii powstała w grudniu 1970 roku. Jej siedziba znajdowała się na ulicy Pawła Findera 32, obecnie Listopadowej, a powierzchnia wynosiła 10 m2. Pierwszy księgozbiór liczył 1326 woluminów podręczników i skryptów i pochodził z byłego Punktu Konsultacyjnego Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej.

Organizatorem i kierownikiem Biblioteki w latach 1970-1993 była mgr Halina Góral.

czytelnia_na_findera.webp
Czytelnia Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej na ulicy Findera 32.

Z końcem 1980 roku powstała w budynku przy Placu Fabrycznym Biblioteka Instytutu Włókienniczego, w późniejszych latach przekształcona w Bibliotekę Wydziału Inżynierii Włókienniczej i Ochrony Środowiska, a następnie Wydziału Nauk o Materiałach i Środowisku.

W lipcu 1990 r. Filia PŁ w Bielsku-Białej przeniosła się do budynku przy ulicy Willowej. Biblioteka otrzymała 16 pomieszczeń o łącznej powierzchni 478 m2. Zdecydowanie poprawiły się warunki pracy w Wypożyczalni i Czytelni Ogólnej, możliwe też stało się utworzenie Czytelni Czasopism, Informatorium oraz Pracowni Automatyzacji Procesów Bibliotecznych.

czytelnia_filli_ul_willowa_p_maria_wierzchnicka.webp
Czytelnia Ogólna w kolejnej siedzibie uczelni przy ulicy WIlowej 2.

W nowej siedzibie rozpoczęto komputeryzację Biblioteki. Pierwszy system biblioteczny, zakupiony wspólnie z Biblioteką Główną Politechniki Łódzkiej, nosił nazwę LECH-BMS. Kolejnym, użytkowanym do dziś, jest Prolib. Stopniowo dokupywane były kolejne moduły tego zintegrowanego systemu. Przeniesione zostały też opisy wydawnictw zwartych i ciągłych z katalogów kartkowych do katalogu elektronicznego. Od roku 1999 katalog Biblioteki dostępny jest w Internecie.

W latach 1994-2007 funkcję dyrektora Biblioteki pełniła mgr Bogumiła Grzelczak.

Od 1999 roku w Bibliotece tworzona jest „Bibliografia dorobku piśmienniczego pracowników" w wersji elektronicznej w programie EXPERTUS. Została też wykonana konwersja „Bibliografii..." za lata 1969-1998 z edytora tekstów do wersji dostępnej on-line.

W związku z utworzeniem samodzielnej Uczelni, od 1 października 2001 roku Biblioteka Filii stała się Biblioteką Główną Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Biblioteka, odpowiadając na potrzeby nowopowstających wydziałów uczelni, utworzyła dwa oddziały. W listopadzie 2002 roku przy ulicy Piastowskiej 44 powstała Czytelnia Wydziału Humanistyczno-Społecznego, a 2 listopada 2005 roku Czytelnia Wydziału Nauk o Zdrowiu przy ulicy Konopnickiej 6.

W listopadzie 2006 roku Biblioteka ATH przystąpiła do tworzenia Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Zasoby Biblioteki na przestrzeni lat były sukcesywnie powiększane, również o bazy danych zawierające e-booki i elektroniczne czasopisma. Przystąpienie do programu Wirtualnej Biblioteki Nauki umożliwiło dostęp do wielu baz danych o światowej renomie.

We wrześniu 2007 roku nowym dyrektorem Biblioteki została mgr Liliana Linek.

W 2007 roku wprowadzono w ATH elektroniczne legitymacje studenckie, które równocześnie pełnią rolę karty bibliotecznej. System biblioteczny Prolib został połączony z systemem dziekanatowym.

Od 26 września 2011 roku Biblioteka działa w nowych pomieszczeniach na parterze w budynku L. W nowej siedzibie czytelnicy mogą korzystać z przestronnej Czytelni Ogólnej, Czytelni Czasopism i Wypożyczalni. Biblioteka została wyposażona w profesjonalne regały wolnostojące w Czytelniach i jezdne w magazynach. W związku z poszerzeniem powierzchni Biblioteki stało się możliwe scalenie księgozbiorów Czytelni Wydziału Humanistyczno-Społecznego, Biblioteki Wydziału Nauk o Materiałach i Środowisku oraz Biblioteki Wydziału Nauk o Zdrowiu.

czytelnia_ogolna_willowa_budynek_l.webp
Czytelnia Ogólna w obecnej siedzibie Biblioteki.

W grudniu 2020 roku Biblioteka obchodziła pięćdziesiąt lat istnienia. Uroczystości w związku z pandemią zostały ograniczone do minimum.

Od sierpnia 2021 roku stanowisko dyrektora Biblioteki objęła mgr Joanna Knefel.

W 2022 roku w Czytelni Ogólnej i Wypożyczalni został zainstalowany system zarządzania zbiorami bibliotecznymi i ich zabezpieczenia w technologii identyfikacji radiowej RFID.

Z dniem 1. września 2023 roku w związku z przekształceniem ATH w uniwersytet nastąpiła zmiana nazwy na Bibliotekę Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.

Czy wiesz że ...