Zapraszamy do Czytelni Czasopism na wystawę

Data: 22.12.2022 Kategoria: Wydarzenia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Zapraszamy pracowników i studentów, zwłaszcza kierunku pedagogika, na nową wystawę do Czytelni Czasopism. Wystawa poświęcona jest Marii Grzegorzewskiej.grzegorzewska.webp

Była ona twórczynią pedagogiki specjalnej w Polsce i jako pierwsza podjęła systematyczne badania nad zagadnieniami pedagogiki niepełnosprawnych. W 1922 roku założyła Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej i przez wiele lat pełniła funkcję jej dyrektora. Zapoczątkowała rozwój sieci szkół specjalnych i stworzyła Metodę Ośrodków Pracy, umożliwiającą młodym z niepełnosprawnościami poznawanie otaczającego świata przez bezpośrednie doświadczanie i działanie. Opracowała również oryginalną koncepcję kształcenia nauczycieli i w swoich licznych pracach naukowych podkreślała ogromną rolę tego zawodu. Zdaniem Grzegorzewskiej, w żadnej innej profesji człowiek i jego człowieczeństwo nie mają tak wielkiego znaczenia, jak w zawodzie nauczyciela. Podkreślała również, że „...im lepszy będzie nauczyciel, tym lepszy będzie świat i życie każdego człowieka”.

źródło grafiki: https://edupolis.pl/portret-marii-grzegorzewskiej-ogolnopolski-konkurs-plastyczny/