Wystawa w holu Biblioteki

Data: 22.12.2022 Kategoria: Wydarzenia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Hiszpańskojęzyczni pisarze na dworze króla Szwecji!

Zapraszamy do holu Biblioteki ATH na wystawę zatytułowaną HISZPAŃSKOJĘZYCZNI LAUREACI LITERACKIEJ NAGRODY NOBLA - 11 GANADORES HISPANOS DEL PREMIO NOBEL DE LITERATURA autorstwa dra Krzysztofa Śliwy. Prezentuje ona sylwetki i twórczy dorobek jedenaściorga hiszpańskojęzycznych triumfatorów jednej z najbardziej prestiżowych nagród z dziedziny literatury, za jaką uznawana jest Nagroda Nobla.
Ustanowiona testamentem Alfreda Nobla z 1895 roku jest przyznawana od 1901 roku. Jednym z pierwszych - bo już w 1904 roku laureatem nagrody -był pochodzący z Hiszpanii José Echegaray y Eizaguirre - matematyk, inżynier, polityk i dramatopisarz, natomiast ostatnim hiszpańskojęzycznym finalistą został w 2010 roku Mario Vargas Llosa - peruwiański pisarz, dziennikarz, myśliciel i polityk.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą opowieścią o pochodzących z Hiszpanii i krajów Ameryki Południowej tych bardzo, a zwłaszcza tych mniej znanych hiszpańskojęzycznych pisarzach. Polecamy również lekturę ich dzieł, które można zamówić w naszej Wypożyczalni.

Medal noblowski kupiony. Wiadomo przez kogo