60 książek autorów związanych z naszą Uczelnią znalazło się ostatnio w zasobach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Stało się to dzięki współpracy naszej Biblioteki z Instytutem im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
W ubiegłym roku zostały wytypowane pozycje książkowe, które ukazały się w większości przypadków w Wydawnictwie Naukowym ATH. Były to publikacje, których treści nie ulegają dezaktualizacji, często powstały w ramach projektów (np. ATH Łączy), a wszystkie obrazują dorobek naukowy naszej Uczelni. Najstarsza pochodzi z roku 2003, a najnowsza z 2019. Z autorami, do których udało się dotrzeć, zostały podpisane odpowiednie umowy. Wybrane książki trafiły do Instytutu im. Wojciecha Korfantego, gdzie zostały poddane pracochłonnemu oraz długotrwałemu procesowi skanowania i obróbki graficznej. Po zeskanowaniu książki wróciły na uczelnię. W Bibliotece dodano metadane do każdej elektronicznej wersji książki i opublikowano w zasobach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Dzięki temu stały się one dostępne w zasobach globalnej sieci.
Wszystkie te prace były wykonywane w ramach projektu „Śląskie Digitarium”, realizowanego przez: Bibliotekę Śląską (lidera projektu), Instytut im. Wojciecha Korfantego, Instytucję Filmową „Silesia Film” i Operę Śląską w Bytomiu. Celem przedsięwzięcia jest digitalizacja i udostępnienie zasobów kultury województwa śląskiego poprzez kompleksowy system cyfryzacji, archiwizacji i prezentacji zbiorów. Powstałe elektroniczne zasoby będą prezentowane w ramach unowocześnionej Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. W przyszłości planowane jest stworzenie serwisu regionalnego, który będzie indeksował, m.in. zasoby Encyklopedii Województwa Śląskiego, podręcznika edukacji regionalnej, bibliografii regionalnej, katalogu OPAC Biblioteki Śląskiej oraz oczywiście ŚBC.
Cały projekt wpisuje się w coraz bardziej popularną i promowaną ideę otwartej nauki, która zapewnia dostęp każdemu użytkownikowi Internetu do wartościowych źródeł.
Zapraszamy do lektury!
©2022 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone.