SAMODZIELNE STANOWISKO ds. BIBLIOGRAFII I BIBLIOMETRII
Adres:
Biblioteka UBB
43-309 Bielsko-Biała, ul. Willowa 2
bud. L (parter), pok. 010/15
tel. 33 8279 343
Godziny otwarcia: |
poniedziałek - piątek 8.00-14.00 |
Pracownik:
kustosz: |
mgr Beata Paw-Peterko |
Formularze zgłoszeniowe publikacji (wraz z publikacjami) można dodatkowo zgłaszać do
mgr Pauliny Czul (pczul@ubb.edu.pl, tel. 33 8279 284, Wypożyczalnia - bud. L (parter),
prawa strona korytarza, pok. 001).
W Bibliotece funkcjonuje komputerowy system rejestracji informacji o pracach naukowych powstałych w Uczelni – Expertus. Bibliografia rejestruje afiliowane publikacje pracowników Uczelni powstałe w okresie zatrudnienia na UBB oraz doktorantów.
„Bibliografia publikacji od roku 1969 - ..." jest tworzona w wersji elektronicznej w programie Expertus; rejestruje publikacje pracowników Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej za lata 1969-2001, pracowników Akademii Techniczno-Humanistycznej od 2001 do sierpnia 2023 roku, a od września 2023 do dnia dzisiejszego pracowników Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.
http://bibliografia.ubb.edu.pl/
W Bibliografii rejestrowane są wydawnictwa samoistne: monografie, podręczniki, skrypty (posiadające ISBN), prace doktorskie i opisy patentowe oraz niesamoistne (posiadające ISSN lub ISBN): artykuły, recenzje, referaty (bądź ich streszczenia) ze zjazdów i konferencji naukowych, rozdziały w książkach, prace dostępne w innych bazach, które posiadają przekierowanie bezpośrednio do tekstu lub abstraktu. Z systemu może korzystać każdy użytkownik (zwłaszcza autorzy rejestrowanych prac) oraz zainteresowani uzyskaniem informacji o wynikach badań naukowych. W Bibliotece przechowywane są kopie wybranych prac zarejestrowanych w bazie; można z nich skorzystać w pokoju 10/1.
Polska Bibliografia Naukowa - PBN
W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 czerwca 2015 r. w sprawie Systemu Informacji o Nauce, określającego m.in. obowiązki sprawozdawcze jednostek naukowych w zakresie dorobku publikacyjnego, informujemy iż przesyłamy do PBN dane o publikacjach naukowych w czasopismach naukowych oraz o monografiach naukowych i rozdziałach w monografiach naukowych https://pbn.nauka.gov.pl/core/#/home.
Osoby zainteresowane swoimi publikacjami zarchiwizowanymi w PBN prosimy o skorzystanie z linku powyżej.
Zachęcamy Państwa do obejrzenia krótkiego filmiku instruktażowego na YouTube :
https://www.youtube.com/watch?v=6377EkenrNw
Rejestracja publikacji w bazie Expertus
Wszystkie prace należy zgłaszać na bieżąco, niezwłocznie po opublikowaniu. Dokumenty rejestrowane są zgodnie z rokiem wydania nadrukowanym na publikacji.
Wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym należy oryginał publikacji dostarczyć do pokoju 010/14 w budynku L. Po zarejestrowaniu autor zostanie poinformowany o możliwości odbioru udostępnionych materiałów.
Punktacja
Nowy wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych
05 stycznia 2024 roku ukazał się Komunikat Ministra Nauki w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.
03 listopada 2023 roku ukazał się Komunikat Ministra Edukacji i Nauki o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.
17 lipca 2023 roku ukazał się Komunikat Ministra Edukacji i Nauki w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.
21 grudnia 2021 roku ukazał się Komunikat Ministra Edukacji i Nauki o zmianie i sprostowaniu poprzedniego wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.
Monografie, rozdziały i redakcje z lat 2017- … punktowane są wg poniższego rozporządzenia
29 września 2020 roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisał komunikat w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe. Nowy, rozszerzony wykaz obejmuje 728 wydawnictw: 692 wydawnictwa na poziomie I (80 pkt) i 36 wydawnictw na poziomie II (200 pkt).
Punktacja za publikacje w latach 2017-2021 nadawana jest zgodnie z Rozporządzeniem...
Wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych wraz z przypisaną liczbą punktów z 9 lutego 2021r. (wraz ze sprostowaniem z 18 lutego 2021r.) dostępny jest tutaj
Artykuły z czasopism opublikowane w latach 2017-2018 punktowane są wg listy czteroletniej (25.01.2017). Listy z wykazami tytułów czasopism wraz z przyznanymi punktami są do wglądu w Bibliotece (bud. L pokój 010/1).
Publikacje zwarte i rozdziały w monografiach opublikowane w latach 2013-2016 są punktowane zgodnie z rozporządzeniem:
http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2016/2154/D2016000215401.pdf
Rozporządzenie dotyczące punktowania publikacji zwartych i rozdziałów w monografiach opublikowane w latach 2011-2012 jest do wglądu w Bibliotece (bud. L pokój 010/1).
ORCID
Zgodnie z Zintegrowanym Systemem Informacji o Nauce (rozporządzenie MNiSW z 6 marca 2019) pracownik naukowy powinien posiadać numer ORCID jest to międzynarodowy system służący do jednoznacznej identyfikacji autora oraz jego dorobku. ORCID jest rekomendowany przez wiodące instytucje i wydawców naukowych. Wymagany przez Elsevier, IEEE, Springer, Wiley.
Każdy autor indywidualnie zakłada swoje konto. Po jego założeniu należy wpisać lub przesłać dane swoich publikacji, a potem zwracać uwagę na aktualizację danych.
Impact Factor
Opisy prac opublikowanych w czasopismach z listy filadelfijskiej podają wartość wskaźnika Impact Factor (IF). Do czasu ukazania się bazy Journal Citation Reports (JCR) za dany rok kalendarzowy, publikacjom z tego roku przypisywana jest punktacja według ostatniej dostępnej edycji JCR.
Wykaz czasopism umieszczonych w bazie JCR
https://jcr.clarivate.com
W związku z coraz częściej powtarzającymi się pytaniami dotyczącymi publikowania w Open Access polecamy stronę z licencjami Creative Commons
Bazy czasopism:
ARIANTA
PubMed - zawiera ponad 33 miliony cytatów z literatury biomedycznej z MEDLINE, czasopism nauk przyrodniczych i książek online.
Analiza bibliometryczna
Autorzy prac mogą samodzielnie za pomocą narzędzi bazy Expertus wykonać analizę bibliometryczną swojego dorobku
http://bibliografia.ubb.edu.pl/
Analiza cytowań
Pracownicy naukowi mogą przeanalizować swój dorobek pod względem cytowań i wyliczyć wartość H-index. Pomocne w tych działaniach są bazy:
Web of Science
https://www.webofscience.com/wos/woscc/basic-search
Scopus
https://www.scopus.com/search/form.uri?display=authorLookup#author
Google Scholar
https://scholar.google.com/
W pracy naukowej przydatny może być:
ResearcherID
https://www.researcherid.com/#rid-for-researchers
ResearchGATE – międzynarodowy serwis społecznościowy skierowany do naukowców i studentów.
https://www.researchgate.net/
Naovica - bezpłatne kursy przygotowane przez polskie uczelnie i instytucje.
https://navoica.pl/
©2022 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone.